HIDRAULICA

Curs 2020-2021

Cursul de Hidraulica va fi sustinut on-line utilizand aplicatia Teams din Microsoft Office 365

 

1. CURS INTRODUCTIV: C1.pps

2. PROPRIETATILE FLUIDELOR: Proprietati.pdf si Proprietati.pps

3. ECUATIILE DE MISCARE ALE FLUIDELOR: Ecuatii_miscare.pdf si Ecuatii_miscare.pps

4. HIDROSTATICA: Hidrostatica.pdf si Hidrostatica.pps, Modelarea_sedimentarii.pps

5. HIDROCINEMATICA: Hidrocinematica.pdf si Hidrocinematica.pps

6. HIDRODINAMICA: Hidrodinamica.pdf, Hidrodinamica_fisuri_conducte.pps, Hidrodinamica_conducte_canale.pps si Hidrodinamica_sedimentare.pps

7. HIDRAULICA SUBTERANA: Hidraulica_subterana.pps, Model_conceptual.pdf, Caracteristici_hiodrofizice.pdf, Lege_Darcy.pdf, Curgere_stationara_conservativa_si_neconservativa_acvifer_nivel_liber.pdf, Curgere_stationara_conservativa_acvifer_sub_presiune.pdf

 

RECOMANDARI BIBLIOGRAFICE

1. Daniel SCRADEANU (2020), NOTE DE CURS (NEPUBLICATE)

2. Cristea MATEESCU (1961), HIDRAULICA, Editura Didactica si Pedagogica Bucuresti

2. Dan Gh. IONESCU (1977), INTRODUCERE IN HIDRAULICA, Editura Tehnica Bucuresti 

 

Lucrari practice: 2020-2021

Lucrarile practice de Hidraulica vor fi sustinute on-line utilizand aplicatia Teams din Microsoft Office 365

Aplicatia 1. Analiza dimensionala a unor marimi fizice derivate: A1

Aplicatia a 2-a. Variatia greutatii volumice cu adancimea in conditii izoterme: A2, A2_pps, A2_xls

 

 EXAMEN SESIUNEA MAI-IUNIE 2021

 In vederea sustinerii examenului, fiecare student va realiza o lucrare care va respecta:

Nr. crt. Numele si prenumele Grupa Tema
1 COMAN V. GEORGE NICOLAE 202 Tema 1
2 CONSTANTINESCU B. N. DANIEL 202 Tema 2
3 DRĂGOI I. VALENTIN 202 Tema 3
4 GABOR V. EDUARD 202 Tema 4
5 HOARĂ S. IONUŢ ALEXANDRU 202 Tema 5
6 LISEANU I. FLORENTINA DANIELA 202 Tema 6
7 MIHĂILĂ C. ADRIAN CRISTIAN 202 Tema 7
8 MÎNCACIU G. IUSTIN EMANUEL 202 Tema 8
9 PANĂ S. ȘTEFAN GEORGE 202 Tema 9
10 POPESCU C. G. IOANA 202 Tema 10
11 RĂBĂGIA A. VLAD GABRIEL 203 Tema 11
12 RĂCULESCU G. VALENTIN ROBERTO 203 Tema 12
13 SPĂTARU P. I. IONUŢ 203 Tema 13
14 STAN C. IASMYNA CRISTIANA 203 Tema 14
15 STELEA A. LIA 203 Tema 15
16 STOIAN S. ANDREI RAREŞ 203 Tema 16
17 ŞOFLĂU O. V. ALEXANDRU NICOLAE 203 Tema 17
18 ŞOFLĂU O. V. PAUL DIMITRIE 203 Tema 18
19 ŢINTEA I. GIORGIANA SILVIA 203 Tema 19
20 VÂŢĂ G. F. ŞTEFANIA 203 Tema 20
21 BRAŞOV  P. ŞTEFAN 204 Tema 21
22 DICU V. ADELIN FLORENTIN 204 Tema 22
23 ENE V. ANGELA ELENA 204 Tema 23
24 IORDACHE  M. OVIDIU ANDREI 204 Tema 24
25 SĂVULESCU Ș. ANA IRINA 204 Tema 25